Поговоримо про філантропію. Одне з найпомітніших явищ сьогодення – філантропія, що у перекладі з грецької означає любов до людей. В умовах пандемії багато заможних людей відкрили свої гаманці та задонатили значні суми на благодійність.
Що ж таке філантропія? Як ми розуміємо це поняття? Та чи є відмінність між філантропією, меценатством та благодійністю?
Філантропія – найменш зрозуміле поняття серед слів визначення благодійної діяльності, ми зрозуміли це під час занять із студентами Волонтерського центру.
На одному з інтерактивних занять, ми запропонували пояснити своїми словами значення трьох слів: меценатство, благодійність і філантропія, останнє – було найважче визначити. Як правило, під філантропією розуміють масштабні проєкти, покликані змінити життя суспільства на краще, тим самим – змінити світ.
Одним із основних напрямів діяльності Українського Благодійного Альянсу є розвиток філантропії та культури благодійності в Україні, виховання у людей соціальної відповідальності, свідомого ставлення до соціально важливих проблем, почуття приналежності до суспільства, усвідомлення його проблем та відповідальності за майбутнє. Ми прагнемо, аби вона стала органічною, звичною, а головне – невід’ємною частиною життя кожного громадянина нашої країни.
Водночас ми усвідомлюємо доцільність впровадження інформаційних та просвітницьких заходів, які б поширювали знання про те, як працює благодійна сфера і чому в перспективі вона змінює життя кожного. Безумовно, для повноти усвідомлення і розуміння всіх процесів варто розрізняти поняття благодійність, філантропія та меценатство.
Підсумовуючи, зазначимо, що кожне з цих понять охоплює свою нішу сприяння сталому розвитку суспільства.
Кожна з зазначених форм допомоги важлива і без перебільшення заслуговує на підтримку, популяризацію та повагу. Відтак кожен громадянин знаючи та розуміючи це, може самостійно обрати, за яким принципом він бажає допомогти, чи яку ініціативу підтримати, а також яким чином – фінансово, інформаційно чи на волонтерських засадах).
Отже, шановні добродії, підсумуємо визначення понять філантропія, благодійність та меценацтво:
Філантропія схожа на благодійність за винятком того, що вона шукає довгострокові рішення проблем, з якими стикається людство, філантропія орієнтована на стратегічну візію й системний підхід, в ім’я позитивних змін суспільства в майбутньому.
Благодійність – це про реагування на наявні суспільні потреби, тоді як допомогти продуктами чи речами людині, що знаходиться в складних життєвих обставинах, або забрати безпритульну кицьку – благодійний вчинок.
Зібрати кошти, запустити проєкт та ініціювати створення центру, який би займався поновленням документів та інтеграцією осіб з числа ВПО – це скоріше філантропія, адже така діяльність має довготривалий ефект і змінює життя не однієї людини, а суспільства в цілому.
Меценатство – це реалізація потреби і добровільного бажання людей із високою фінансовою спроможністю віддавати частину власних статків та ресурсів на фінансування освіти, культури, мистецтва, медицини чи наукових досліджень – тобто тих сфер життя, без яких сталий розвиток суспільства неможливий.
Тож друзі, змінюємося та розвиваємося разом, на користь суспільству.